• Instagram
  • Facebook

Jak to máte s fotkami? Necháváte si je vyvolat, nebo je uchováváte jen v digitální podobě? Já se musím přiznat, že většina mých fotek zůstává na disku nebo v mobilu, naše svatební fotky nevyjímaje. A někdy mi to přijde vážně škoda, protože fotky podle mě mají kouzlo právě ve chvíli, kdy je po letech vezmete do ruky. Proto jsem se rozhodla, že jim budu častěji dávat hmotnou podobu a připravím jim důstojné místo v albu.

Jsem hodně impulzivní, takže když mě něco napadne, chci to hned a nebaví mě čekat. Kdybych měla čekat, než dostanu fotky z fotolabu, zase mě moje kreativní chvilka přejde a proto se do toho většinou pouštím s parťákem jménem Instax Share, kterého mám po ruce, ať už chci tvořit přímo na dovolené, nebo doma - a to klidně o půlnoci. Díky této tiskárně na fotky udělám „instaxovou fotku“ zpětně z jakéhokoliv digitálního obrázku, takže si pohodlně vyberu ty nejlepší. A hlavně je mám v ruce během několika minut.

Album s plastovými okénky je pro mě už děsně out. Člověk si s tím vůbec nemůže kreativně pohrát. Raději volím bloky s tvrdými papíry, nebo vyloženě alba určená k lepení fotek. Miluju papír v černé, nebo přírodní barvě, protože mě baví tvořit detaily pomocí bílé fixy. Tou do alba doplňuji nejen popisky k fotkám, ale také kreslím malé obrázky, nebo jinak „zútulňuji“ jednotlivé stránky. Nejčastěji stránky lemuji pomocí teček nebo drobných čárek. Je to takový obyčejný detail, ale udělá příjemný efekt.

Když přemýšlím, jak fotky do alba připevním, už musím i rozvrhnout, jaké barvy bude album celkově mít. Někdy sice používám oboustrannou lepenku, takže to výslednou barevnost stránky neovlivní, ale často fotky upevňuji ještě pomocí barevných washi pásek (japonských papírových lepenek) a to dodá celému albu hravější vzhled. A když už jsme u té hravosti – k instaxovým fotkám se dokonale hodí komixové samolepky.

Další výhodou alba, do kterého fotky lepíte je v neposlední řadě to, že kromě fotek můžete přidat i nejrůznější vstupenky, mapky, nebo třeba sušené květy z vaší poslední dovolené. Otevírá to tolik možností, že nakonec nebudete mít v ruce jenom album, ale vlastní knihu plnou zhmotněných vzpomínek. A stačí k tomu klidně jen pár těch opravdu nejdůležitějších fotek.

Autorem čláknku je Jana Duffková, kterou na Instagramu najdete jako @JANADUFF.

Fotoalbum v článku vyrábí česká značka young_block a můžete ho koupit na jejich e-shopu