• Instagram
  • Facebook

Přemýšleli jste někdy nad tím, jakýma očima vidí svět malé děti? Ať už máte vlastní potomky a nebo malé sourozence, jak jim asi připadáte? Jak vypadá váš byt z jejich pohledu? A co všechno se ve výšce jejich očí odehrává tam venku za dveřmi? My máme doma Tondu, kterému je něco málo přes rok a půl, a nechali jsme ho, aby nás tam vzal na výlet.

Ani nás nenapadlo, kolik zábavy si všichni tři užijeme, když necháme Instax prostě jen tak na jídelním stole. Máme opravdu velký stůl a většina událostí se u nás doma odehrává právě u něj. Dominuje hlavní části našeho bytu, kde společně trávíme nejvíc času - rozděluje totiž kuchyň a obývák.


Začalo to vlastně úplně neplánovaně. Tonda našel zalíbení ve fotkách a poznávání členů rodiny a tak jsem mu jednoho dne nalepila na lednici instaxové fotky, ke kterým pak pořád nadšeně běhal a popisoval, koho kde vidí. Současně s tím byl neustále fascinovaný, když nás viděl fotit. Já i můj muž často a rádi fotíme, takže nás s foťákem vidí prakticky denně. A právě tady vznikl ten nápad. Necháme ho taky fotit!


Na klasický foťák je pochopitelně ještě moc malý, takže jsme vzali náš Instax Mini, vybavili ho plnou zásobou fotek a nechali napospas všemu, co se jen může v domácnosti s malým Tondou stát. O Instax se ale nebojte, na něj (i Tondu) samozřejmě dáváme pořád pozor. Za pár dní už se nám na stole vytvořila pěkná hromádka fotek. Některé opravdu vyfotil nejmladší člen naší rodiny, jiné jsme jen tak „blejskli“ sami od boku. Když máte Instax takhle v pohotovosti, pořád po ruce, najednou nad focením tolik nepřemýšlíte a fotíte třeba i běžné dění, ne jen speciální události. Normálně bychom se asi nefotili ráno u snídaně, odpoledne při sledování pohádky, nebo jak cvičíme podle Youtube. A přesto ty fotky mají takové kouzlo! Tohle je totiž přesně ten styl fotek, co máme v albu z mého dětství, z doby, kdy si ještě rodiče nevybrali v digitálním podobě tu, na které to všem nejvíc sluší, která má nejhezčí světlo, nebo jaká je nejostřejší. Prostě ve fotolabu dostali všechny. Včetně těch, kde je přes půl obrázku prst, nebo kde má máma dvě brady.


Když si teď prohlížím tuhle naší instaxovou hromádku, úplně na mě dýchá nostalgie a to jsou ty fotky staré sotva pár týdnů. Jsou tak obyčejné a běžné a možná právě proto je v nich to kouzlo. Jsme na nich my, tak, jak doopravdy vypadáme, bez jakékoliv pózy. Největší kouzlo ale mají právě ty, co fotil Tonda. Jsou tam jeho první „selfíčka“, která vznikla omylem a já si u každého z nich vzpomenu, jak se potom lekl blesku a začal se smát. Jsem tam já, rozcuchaná, když chvíli po probuzení vařím k snídani vajíčka a jsem tam z úhlu, ze kterého by mě nikdy žádný fotograf nevyfotil. No uznejte, kdo by mě fotil z výšky 90 cm nad zemí?


Zatím všechny tyhle fotky necháváme na stole, v dřevěné krabičce, ale už teď je vidím nalepené v albu, nad kterým se budeme v důchodu dojímat. A jak tvořím alba z instaxových fotek? O tom napíšu zase příště.

Autorem čláknku je Jana Duffková, kterou na Instagramu najdete jako @janaduff